„Když jsem si vzala romskou holčičku z Klokánku, netušila jsem, že největším problémem nebude ona, ale její okolí…,“ vypráví mi Monika Le Fay, známá spisovatelka, scénáristka a bojovnice za lidská i zvířecí práva. „Když totiž Vanesska přišla do první školky, začala ji šikanovat učielka. Dobrou zkušenost jsme neudělali ani později v soukromé školce, takže jsem se rozhodla, že třetí pokus už na ní dělat nebudu a založila jsem si školku svoji…“
Monika už má své děti velké a práce na nové školce Fox and Rose, která se líbí nejenom dětem, ale i jejich rodičům, pohlcuje téměř veškerý její čas. Mají zde mezinárodní společnost učitelů i dětí. Někteří jsou z USA, jiní z Ruska, Francie, Jižní Koreje, Itálie či Litvy, mají předky z Egypta i z Dominikánské republiky. „Odpoledne se nikomu nechce pryč. Děti pláčou – „ja něchaču damoj“ nebo „I want to stay“ a to mi dělá obrovskou radost.“
I když školné není levné, protože školka nedostává žádné státní příspěvky, Monika vysvětluje, že nechce vyrobit školku pro elitu. Proto vzala další děti z Klokánku a dokonce nabízela některým chudým rodičům, že by sem své děti mohli umístit zadarmo. Ve školce se mluví rusky, anglicky, francouzsky, a česky.
Procházím nádhernou čistou budouvou a cítím pohodu. Děti si svorně hrají, nejsou slyšet žádné hádky ani pláč. Nikdo vlastně nepozná, odkud kdo je, zda z bohaté rodiny či dětského domova. Základním jazykem je sice angličtina, kterou děti vyučují učitelé původem z USA, mají zde ale i ruského učitele, hudebního skladatele Dimu, který s dětmi dělá rytmické a hudební pokusy.
Největší radost dělá Monice její dcerka Vanesska. Když si ji z Klokánku brala, říkali jí, že se nikdy nic nenaučí. Teď tu sedí rozzářená čtyřletá princeznička s čokoládovýma očima a žvatlá anglicky a rusky.
Kromě všudypřítomné pohody pociťuji malinko závisti. Kéž bych bývala já mohla jako dítě navštěvovat tak krásnou školku! Nebo moje děti! Při tom se mi vybavuje otřískaná a narvaná školka na Palmovce a pak o třicet let později Janýsek spící v botičkách na špinavém koberci v korfské školce, když jsem si ho přišla vyzvednout. Učitelky zatím kouřily před školkou a ostatní děti se dívaly na televizi.
Obdivuji překrásnou zahradu, hudební místnost s nástroji z Afriky a Asie, je zde kytara, piánko, vedle se zase cvičí joga, tady je fotografická místnost a zde se děti učí pracovat se dřevem, vyrábět keramiku, nebo tančit balet. „Všechno, co se nám líbilo a chtěli jsme pro sebe nebo své děti, tu máme,“ vypráví mi nadšně Monika a já se jen nestačím divit, jak rychlá doba uplynula od jejího rozhodnutí k činu.
Zahrada končí indonéským velvyslanectvím, děti tu mají domek, pískoviště, kompost, hmyzí domky, uvnitř zase koutky s knížkami a kuchyňku. Bio obědy sem dováží jedna firma, ale svačiny si děti připravují samy. Vykrajují zeleninu, mažou pomazánky a dělají si malé pohoštění z opravdových surovin.
„Máme zájem o všechny děti, o naše, cizí, i o děti uprchlíků, kdyby tu nějaké byly,“ vysvětluje mi Monika. „Tady je totiž svět úplně v pořádku, děti nechápou, proč by mezi sebou měly mít nějaké konflikty. I já tu trávím spoustu času, protože je to nádherný svět sám pro sebe,“ dodává.
A já Lišce a Růži, inspirované Malým princem, přeji jen to nejlepší. Protože když budeme vychovávat děti k lásce a porozumění k jiným národům už od malička, zanedlouho bude i svět dospělých mnohem krásnější.
http://foxandrose.cz/
Já do školky nechodil, ale nepochybuji, že v takovéhle by se mi líbilo :-).
mně taky!
Idea je to hezká, bohužel, systémově nerealizovatelná, viz. školné 16k/měsíc.
právě že to není pravda. Monika bere děti i ze sociálně slabších rodin nebo Klokánku. Jasně, že někde se ty peníze vzít musí, takže když jsou rodiče bohatí a chtějí, aby jejich dítě vyrůstalo v hezkém prostředí, pak to taková suma není. Například dnes běžně školky se zaměřením na angličtinu stojí kolem 25 tis.
Kdyby stát takové školky podporoval, pak by stály jistě o dost méně…
Je to malý ráj pro děti bez rozdílů,kde jim je dobře,na rozdíl od okolního ,ne vždy dobrého světa.Tak by to mělo být,vždyť děti mají svůj ještě krásný dětský svět.
přesně. mně se moc líbí to, že tam jsou prostě děti z nejrůznějších sociálních vrstev a zemí a přitom mezi sebou nedělají rozdíly. podle mě už i rodiče, kteří děti dají do takové školky, musejí být fajn lidé bez předsudků.
Móóc pěkné a přístupné pro široké vrstvy obyvatelstva, obzvášť, když máš třeba 2ks dětí v tomto věku a průměrný plat v ČR.
je to skolka pro max 20 deti, a to skolka soukroma, bez jakychkoliv dotaci. takze je to bud pro lidi, kteri na to maji a chteji, aby jejich deti vyrustaly v hezkem mezinarodnim prostredi, nebo pro lidi, kteri na to opravdu nemaji, ale chteji to natolik, ze je skolka vezme bezplatne. ony se nekde ty penize vzit museji, doba socializmu uz je bohudiky za nami…
Bohužel vnouček se dostal do Klokánku i se svojí sestřičkou. Vzít jsem si je nemohla už mám jejich starší sourozence. Začal navštěvovat tuto školku a bylo na něm vidět jak byl šťastný a spokojený. A to je to hlavní , až jsem mu záviděla. A protože nemluvil, tak i sem tam to slůvko pronesl.
to je krásné!!! děkuji moc za takovou dobrou zprávu!!