Skoro všechny moje české a slovenské a ostatní cizí kamarádky z ostrova odjely na Vánoce do svých zemí, protože ty české (slovenské, německé, švédské) Vánoce jsou přece ty nejlepší. Já naopak miluji Vánoce na Korfu. Déšť střídá sluníčko , na ulicích sice je vánoční výzdoba, přes den ale málo znatelná, až večer, když se setmí, vyniknou vánoční světýlka a ozdobené stromky. V obchodech nevyhrává téměř žádná vánoční hudba a nekoná se žádné nákupní šílenství. V hezkém počasí lidé vysedávají venku v kavárnách a v dešti vycházejí zařídit jen to nejnutnější.
Já, když je hezky, chodím tradičně plavat k větrnému mlýnu a poslouchat Pinguíny (zimní plavce), jak řeší recepty na melomakarona a kurabiedes (tradiční vánoční cukroví), hladinu cholesterolu v krvi, zpoplatněné igelitky v supermarketech či neschopného starostu. Občas si s nimi dám na zahřátí panáka vinné pálenky tsipouro a pak si sednu na zídku mlýna a čtu si knížku.
Stromeček už máme ozdoben a i dárečků mám pár, ale čím jsem starší, tím zbytečnější mi všechny ty hromady věcí připadají, a tak se snažím přemluvit děti, že bychom si mohli dát jen něco malého a raději obdarovat ty, kteří vůbec nic nemají. Netváří se sice úplně přesvědčeně, takže pár dárků dostanou, ale letos pod stromečkem najdou peníze a budou si moci vybrat, jestli je chtějí poslat lidem do Jemenu, kteří trpí hladomorem a pro které moje kamarádka Sabina, která tam už dvacet let žije, založila jídelnu, nebo na uprchlické rodinky na strastiplných cestách přes Řecko a Bosnu, kde jejich cesty končí v mrazech, bez jídla a přístřeší. O Ty se stará zase Češka Eva, která jim obětavě jezdí pomáhat. Anebo na stařečky a stařenky ve Sue Ryder či na Cestu domů, která se stará o umírající lidi nebo na bezdomovce či na Člověka v tísni nebo Diakonii. (Informace a čísla účtů pod článkem).
Ještě do loňského roku jsem měla dojem, že nakupovat dárky je vánoční povinnost, ale protože návštěvy obchodů opravdu nesnáším, objednávala jsem různé věci z internetových portálů. Kromě toho, že si člověk pod krásně nafoceným zbožím představuje úplně něco jiného, než nakonec dorazí, se fronta na místní poště, kam si člověk chodí balíčky vyzvednout, stává šílenou předvánoční detektivkou, a všechen ušetřený stres se nahromadí právě u poštovních přepážek.
Sice mi na rozdíl od jiných let, kdy balíčky dorazily až na konci ledna, přišlo loni vyrozumění o zásilce už dva dny před Štědrým dnem, ale na poště byl takový nával, že dostat se na řadu nepřicházelo v úvahu. Když jsem to zkoušela potřetí, šel se mnou Adonis. Ten totiž prý všechny pracovnice pošty zná a čile s nimi laškuje. Člověk nikdy neví, kdy se mu to může hodit. Tentokrát se to hodilo doslova. Asi šedesátiletá paní za přepážkou Adonise zpozorovala hned, jak jsme vešli. Asi po pěti minutách na něj mrkla a kývla, ať jde k přepážce. Adonis vzal rychle můj lístek, paní mu vydala balíček, já jsem se na ni mile usmála, ona se usmála na Adonise a zamávala mu, ten jí popřál krásné Vánoce, a za chvilku jsme byli venku. „Teda… ,“ hvízdla jsem obdivně. „Ty máš známosti fakt všude, to je neuvěřitelné…“ Adonis se hrdě vyprsil a vyprávěl mi, že kdykoliv jde na poštu, svěřují se mu zaměstnankyně s nejrůznějšími zdravotními obtížemi, a tak, když nevrcholí zrovna nějaké svátky a na poště není narváno, popovídá si s nimi o nemocech, poradí jim, co a jak, (pak, jak si umím domyslet, jim povypráví o svých neduzích a o tom, že bolest, jakou zažívá on, si žádná z nich neumí představit) a ony jsou vděčné a mají ho rády. Paní Anastasii jsem pak po Adonisovi poslala malý dárek a květinu, protože mi zachránila mnoho hodin čekání. Každopádně jsem se ale zařekla, že nákupy po internetu prostě nejsou řešením. A za předbíhání ve frontě se samozřejmě taky stydím.
Letos se rozhodla nakoupit po internetu Ofélie. Objednala si z jakési čínské stránky asi deset balíčků po eurových položkách a čekala. Říkala jsem jí, že pak bude chodit jedna výzva za druhou a že na poště stráví spoustu času, ale ona si stála za svým. Nakonec přišla jen jedna výzva (další balíčky jsou zřejmě někde v Turecku), takže si moje malá holčička vzala lísteček, moji občanku (balíčky jsou napsané na moje jméno) a šla na poštu. Po hodině mi volala, že má číslo 820 a na řadě je číslo 560 a za půl hodiny zavírají. Prý vedle ní sedí paní s číslem 590, která si ho vzala ve tři hodiny odpoledne a mezitím si stihla dát kafe v kavárně s kamarádkou, nakoupit vánoční dárky a upéct koláč, ale na řadu dnes asi stejně nepřijde. Poradila jsem Ofélii, ať jde na poštu po Vánocích a místo dárků zatím rozdá poukázky na dárky, které snad někdy dorazí.
Já se letos na ty naše korfské Vánoce těším. Nemáme žádné plány, nikam nemusíme a taky je to dost možná naposledy, co je slavíme takhle všichni pohromadě. Janis se totiž chystá příštím rokem studovat někde mimo Řecko, takže kdoví, kde bude trávit Vánoce on. Pokud bude po mně, tak doma u rodinného krbu to asi nebude. No, a v případě, že se na žádnou školu nedostane, bude Vánoce slavit zřejmě na vojně. A tak si musíme ty společné chvíle užít, dokud je čas.
Moji milí čtenáři, všem vám přeji pokojné svátky a ať si i v příštím roce dokážeme všichni najít hezké chvilky!
A zde pár tipů, kam se dají (nejen do konce roku) poslat peníze.
U drtivé většiny těchto dobročinných spolků si můžete požádat o potvrzení o daru (pokud činí minimálně 1000kč) a odečíst pak z daní- a to je kromě hřejivého pocitu taky fajn.
Jídelna pro hladovějící v Jemenu. Každý den dostane jedno jídlo padesát hladovějících rodin. Garantem je moje kamarádka Sabina, žijící v hlavním městě Saná. 2701537846/2010 ( v brzké době přineseme info o projektu a webové stránky)
Transparentní účet pro rodiny uprchlíků na cestě. Garantem je Eva Zahradníčková, která osobně vozí pomoc do táborů v Řecku a Bosně a dohlíží na distribuci.
2300893794 /2010
Diakonie – pomáhá těm, kteří se ocitli v nouzi, ať už kvůli stáří, nemoci či osamění.
359 6666 359/0800
Člověk v tísni – pomáhá všude, kde je třeba… 76327632/0300
Sue Ryder – pomáhá starouškům a jejich pečujícím příbuzným
88 22 11 22/0800
Cesta domů – pomáhá lidem důstojně odejít, péče o umírající a jejich rodiny 2800193970 / 2010
Diky. Krasne Vanoce a v novem roce vse dobre cele rodince. P.
Diky moc!! I vám vše nejlepší.
Nojo, to budou zase rozličné reakce. Já radši doporučuju, aby každý pomohl někomu dle vlastního uvážení.
Vždyť jo!! Tohle jsou jen tipy, které nikomu nevnucuji. A dětem je dávám, protoze žádné svoje tipy asi nemají. Ale třeba jo, pak dám vědět. Ať každý pomáhá nebo nepomáhá dle vlastního uvážení.
Krásné povídání. Na projekty přispěju a ráda a těším se, že jednu zimu si ostrovní vánoce “dám”.
Milá Sumci, diky moc!! Každá Kačka dobrá a tohle jsou projekty, kterým důvěřuji.
Pájo přeju krásné Vánoce plné pohody Tobě i celé rodince! Hodně štěstí, zdraví, úspěchů a splněných přání v roce 2019!
Máro, diky moc. I tobě!
Ještě jsem sem nic nepsal, protože jsem se teprve nedávno o Vás dozvěděl z televize z cestopisu, který uváděl p. Hanák. Přečetl jsem všechny blogy, ale o tomto natáčení tam nic nemáte. Nebo jsem to přehlédl?
Píšete čtivě, jinak bych to všechno nepřečetl a rád jsem se dozvěděl něco o turistické destinaci z Vašeho pohledu a těším se na další příspěvky.
Milý Slavo, vyhlašuji Vás hrdinou roku 2019, protože přečíst dvanáct let mých blogů je vážně odvaha!
Opravdu o tom natáčení jsem nic nepsala. zajímalo by Vás to? Tak já možná někdy něco napíšu. Každopádně děkuji za přízeň a moc zdravím.
Jen napište a bude-li to lehce stříknuté vaším humorem, určitě to bude čtivé. Líbí se mně, že se stále usmíváte a jestli to není úsměv naaranžovaný, tak takoví lidé by měli mít svoji bustu.
Slavo, nikdo na tomto světě asi nemůže mít stále úsměv na tváři. Život se skládá (a u mě to čtete také) ze střípků světlých i tmavých. Já o těch tmavých většinou nepíšu, proto to může vypadat, že mám stále úsměv na tváři. Tak to není, i když se o to snažím. Ale přesto chci, aby mé články byly pozitivní. Někdy ale musím sundat růžové brýle, jinak to nejde. A když to brýle jsou černé, tak holt nepíšu… 🙂