V sobotu podle pravoslavné církve nastává vzkříšení Ježíše Krista. Úderem 11.hodiny na věži kostela Sv. Spyridona začínají lide vyhazovat z oken džbány naplňené vodou.Opravdu. Je to prastará tradice dodržovaná pouze zde. Má to jakýsi symbolický význam, kdy člověk se džbány vyhazuje taky své hříchy a začíná jakoby nanovo. Do oken si lidé vyvěšují slavnostní tmavofialové prapory se zlatým zdobením. Návštěvnící stojí opodál, aby jim něco nespadlo na hlavu a jsou slyšet jen zvuky tříštících se nádob o mramorovou benátskou dlažbu. Všude střepy, které si někteří schovávají pro štěstí, jiní je zase odmetají do rohu, kde pravděpodobně pár týdnú zůstanou.
Vyvedla jsem Ofelii s Janýskem do okna, aby se mohli dívat, dala jsem jim každému do ruky talíř, aby měli taky co hodit a pozorovali jsme společně tenhle zajímavý zvyk, akorát Ofelie pak získala dojem, že házet věci z okna je naprosto legální a každou chvilku přibíhala k oknu s hřebenem, panenkou, kočárkem a chtěla to házet na ulici..
Hned poté začaly procházet kapely v unoformách, hrající veselou melodii k tzv.prvnímu vzříšení.Neptejte se mě, co to znamená, jako protestant tomuhle prvnímu a druhému vzkříšení v sobotu naprosto nerozumím a zatím se nenašel nikdo, kdo by mi to dokázal nějak rozumně vysvětlit.
Lidé obsadili všechny kavárny a taverny ve městě, nejde se téměř protlačit davem, kapely s dechovými nástroji a bubny v různobarevných kostýmech pořád procházejí a hrají.
K večeru se město opět zaplňuje. Tentokrát ale do posledního místečka. Stmívá se a všichni drží v ruce zapálenou svíčku. Zeshora to vypadá jako by tisíce světlušek na sebe nalepených mělo slet u moře. Jako slavnost Karafiátových broučků.
Na náměstí se koná před půlnocí mše. Jonský metropolita zpívá silným hlasem do amplionu, přisluhující popové se k němu přidávají zpěvy Kyrie Eleison. Mše končí těsně před dvnáctou a ve dvanáct začíná ohňostroj. Druhé vzkříšení Ježíše Krista. Ohňostroj je opravdu velkolepý. Lidé si potřásají rukou a říkají si Christos anesti, na což odpovídají Alithos anesti, což znamená Ježíš byl vzřišen, opravdu vzkříšen a pomalu se rozcházejí do svých domovů, ke známým či do restaurací, aby pojedli tradiční velikonoční jídlo, tzv. majiritsu, polévku z beránčích vnitřností. Skončil půst, končí nejdůležitější část velikonoc.
Kali anastasi.
Hura !!! Konecne taky jednou jako prvni 😀 Kali anastasi. Prvni vzkriseni Krista je vlastne boj se smrti – Adisem v nekterych kostelech se pri msi proto dela strasnej hluk triska se sedatky, a ruznymi predmety o sebe, rozhoupavaji se lustry a jde o to udelat co nejvetsi ramus a pripadat si ze prave probiha neco jako zemetreseni. Tyto zvyky se ovsem nedelaji ve vsech kostelech. Tento boj ovsem Kristus prohrava a jeho opravdove vzkriseni z mrtvich nastava prave o pulnoci pri *druhem pokusu* To ucis deti peknym vecem, hazet talire to je skoro jako kdysi na bouzoukach:-D Doufam ze jsis taky nejakej ten strep schovala. Mimo jine vcera na Mega davali jeden z dilu 7 thanasimes petcheres prave z Kerkyri tak jsem si na tebe vzpomnel. Hura tak velikonoce mame za sebou a leto uz klepe na dvere.
Díky oboum
Skvělé vysvětlení, opět mám větší přehled. Hezké svátky do Řecka. Zde je stále nechutná zima a kousek výš na Klínovci se vesele lyžuje.
Díky taky, jestli je to s tím prvním a druhým vzkříšením opravdu tak, potom je to celkem neuvěřitelná tvořivost, která nemá oporu v biblických příbězích, a zajímalo by mě, kde se to vzalo… že by něco ještě z antiky? Jinak dneska mi jedna paní řekla též Christos anesti, má totiž manžela Řeka. Škoda, že jsem si Tvůj článek přečetl až teď, neuměl jsem jí správně odpovědět.
Taky díky oběma, to jsem vůbec neznal (první a druhé vzrkříšení, zvyk házet džbány s vodou z okna)…. Ale jsem přesvědčený, že to nemá nic společného s antikou – pohanské náboženství, tj. uctívali více bohů atd. atd. Pokud to neznají ani katolíci, protestanti, možná je to specialita pravoslavné ortodoxní církve?? pokud je to jinak, případně opravte neznalého ateistu. ahoj n.p
Hazeni dzbanu s vodou je specificke jen pro Kerkiru. Je zde tisice zvyku a skoro vsude se slavi velikonoce odlisne a to zvyky a i jidlem. Napr. v celem recku se rozni jehnata ale na nekterych ostrovech v Egejskem mori se zasadne pecou v hlinene troube, napr. na ostrove Chios ve vesnicce Vrondades jsou naproti sobe dva kostely a o pul noci lide z jednoho kostela ostreluji ten druhy kostel, po domacku delanymi raketami- letos se jich vystrilelo asi 60 tisic, je to uzasne!! a vyhrava ten kostel ktery ma nejvic zasahu do veze toho druheho. V nekterych mistech zase vypousteji horkovzdusne male balony anebo upaluji Jidase na hranici a to bych mohl pokracovat az do rana 😀 Temto zvykum se rika Dionisiaka a to ma neco spolecneho s antickym Reckem, a nektere s 400 letou nadvladou turku tyto tradice jsou strasne stare a asi nikdo nevi jak, proc a kdy vznikli. Ale oficialne tyto zvyky cirkev neuznava ale neni ani proti. Recka ortodoxni cirkev neuznava nic co ma spolecneho s dvanacti bozstvim ktere Recko kdysi melo a ani neuznava anticke Recko- to ze se recky arcibiskup zucastnil zahajeni olympiady 2004 bylo pro mnohe prekvapeni. Za zniceni mnoha pamatek v minulosti muze prave recka ortodoxni cirkev napr. skola Platona kterou nechali zbourat. Take mnoho starych kostelu stoji na byvalych antickych pamatkach a do dnes je videt ve zdivu pouzity material (mramor) ze starodavnych pamatek.
ke vzkriseni: myslim, ze v tom budou opravdu nejake pohanske tradice
niko: diky za vycerpavajici komentar. kdyz budes chtit napsat vic, venuji ti kapitolu na svem blogu. posli mi to kdyztak mailem.
pajo ja radsi nic psat nebudu. Tento blog ma svuj humor ktery rad ctu. A ja tak hezky psat neumim. Tak hezky pokracuj ve svem psani a ja zde budu vzdy pritomen k okomentovani;-) a kdyz si nejses necim jista tak to nevadi ja po 17 letech v Recku taky nektere veci neznam.
Islamske velikonoce…Cauky, touhle cestou rychle moc pozdravu!!!! Maja a tat
vsechny tve clanky o velikonocich se mi moc libilo, krasne a zajimave si to popsala..diky…
majo,moc pozdravuju a tesim se na vic zprav!! doufam, ze jste zdravi.leni: ty mas zase hezke fotky, to ja sem davat neumim. diky.
Terezula No když jsem si podrobně přečetla všechny články o Velikonocích, tak mě to uplně zamrzelo jak je to tady v ČR. Opravdu barvitě jsem si představovala všechny ty vaše zvyky..kráása To my pracovali o víkendu na záhrádce a v neděli obarvili vajíčka, na které ta barva stejně nikdy nechytí hezky a v pondělí jsme si jen zanadávali, že přístě už to snad dělat nebudem,když k nám na koledu vůbec nikdo nepřišel… 🙁