I přesto, že jsem k Řekům často dost kritická, některých věcí si u nich opravdu vážím. Třeba dodržování tradic za každou cenu.
Není žádnou novinkou, že Řecku zoufale chybí peníze a že situace a vyhlídky do budoucna nejsou zrovna nejrůžovější. Svého každoročního zvyku – krájení novoroční vasilopity – se však Řekové nehodlají vzdát.
I když se novoroční „koláč“ se zapečeným penízkem krájí v rodinách na Nový rok, různé spolky, školy a kluby jej pak společně krájí během celého měsíce ledna, někdy dokonce i února.
V neděli se krájela vasilopita pěveckého sboru, ve kterém zpívá Ofélie, v Paláci britských komisařů v centru Kerkyry.
Nádherná budova, kde je umístěno muzeum asijského umění, byla slavnostně vyzdobena. Paní Tina, naše stařičká učitelka klavíru, už byla na místě a držela mně a dětem tři židle. Za chvilku byl sál plný a mohlo se začít, kupodivu jen s dvacetiminutovým zpožděním.
Všichni jsem dostali tištěné programy na křídovém papíře a potom začaly proslovy. Proslov člověka, který celou akci uváděl, trval poměrně dlouho, ale po něm přišly další proslovy prezidentů spolku, předsedů a místopředsedů, potlesky, proslov místního politika a pak ještě jednou předsedy, který opomněl říci něco důležitého. Paní Tina se rozčilovala nad fotografy pobíhajícími sem a tam a kryla si tvář tištěným programem, tiše zuřila nad proslovy, které se nezdály mít konce.
Konečně nastal program pěveckých sborů. V tom nejmenším zpívala Ofélie, která je tam ze všech nejmladší. Dále zazpíval své písně větší dětský sbor, mužský sbor, pěvecký kvintet stařečků nad hrobem, kteří se doporvázeli na kytary a nakonec ještě zazpívali všichni společně. Vystoupení by bylo krásné a dojemné, nebýt toho, že za námi vykřikovalo asi čtyřleté dítě, že ho to nebaví a mazalo lepkavými ručkami Janýskovi banán na bundu. Paní, která si stoupla před nás, aby mohla filmovat na kameru, měla v kapse zvonící mobil a když si asi po deseti minutách všimla, že je to její telefon a vypla jej, zazvonil mobil pánovi kousek od nás. Ten jej však nevypnul, ale začal při koncertě ze svého místa do telefonu mluvit.
Paní Tina se dívala na mně a já zase na ni a obě jsme udivěně kroutily hlavou. Pak došlo konečně na krájení vasilopity, každý dostal velký kus a všichni se rozešli do svých domovů.
Řecké tradice jsou prostě obdivuhodné.
Hlavně, Pájo, že vám vasilopita během těch řečnění neztvrdla.A kdopak kousnul do penízku? Kdo bude mít celý rok štěstí?
Nevychovanci
Milá Pájo, zdravím po nějakém čase. To co popisuješ je naprosto běžný obrázek z každoroční školní besídky u Jerryho ve škole – rodiče vydrží sedět jen při vystoupení vlastních dětí, to ostatní je nezajímá. Já pak těžko vysvětluju Jerrymu že na občerstvení se chodí po skončení programu. Tedy nejde o nevychovanost čistě řeckou. Pozdravy na milovaný ostrov, Simča
teda na tohle bych neměla nerv.. když chodil Viki ještě do pěveckého sboru "Kuřátka", jednou při koncertě plakalo nějaké malé dítě a paní sbormistrová stopla celý 50 členný dětský orchestr, do té doby, než rodič s dítětem vypochodoval ven..
mirko: mela na male:) penizek dostala nejaka mala holcicka z detskeho sboru.
simka: aha… ja mam nejak porad takovy dojem, ze v cechach se pri koncertech nemluvi ani netelefonuje, ale pravdou je, ze uz tam nejakou radku let neziju. kdy dorazite? uz jste tu dlouho nebyli.
eja: pani, tak to si pak uz asi nikdo nedovolil ani pipnout. (vcetne kuratek:)))
Rekove a proslovy, to je fakt legracni. Jednou jsme byli pozvani na Peloponesu na nejakou oslavu a skoro pulku zabraly prave proslovy. Skoda, ze jsme nerozumeli.
Už jsem několikrát na koncertech nebo v divadle zažil zajímavou "obranu" u vyzvánějícího člověka: Přestože telefon z kapsy prokazatelně zvoní a dokonce skrze tenkou látku svítí, majitel se k němu nehlásí a je-li dostatečně otrlý, pohoršeně se rozhlíží po okolí. Mobilní pštrosáctví 🙂 Ale muselo to být krásné představení, doufám, že se i Ofélii líbilo.
jana: z toho bych si nedelala hlavu:)
cerf: tak to je narez…jinak vystoupeni bylo super.