Řecko právě prožívá jedno ze svých nejdramatičtějších období posledních let. Na tuhle oblíbenou zemi všech cestovatelů a dovolenkářů se najednou dívá celá Evropa skrz prsty. Sice je to možná pochopitelné, avšak velmi jednostranné. Ráda bych poukázala na fakt, že vše je relativní a vžycky záleží na úhlu pohledu.
Často mne překvapuje, s jakými vášněmi a negativními emocemi diskutují nělteří Češi o Řecích. Mnohdy z diskuzí čiší jakási závist až nenávist.
V Česku se neustále omílá, že všichni Řekové si žili nad poměry, dostávali důchody 2000 eur měsíčně, nepracovali, brali nejrůznější nesmyslné dávky a byli přezaměstnaní.
Opravdu, ve státním sektoru tomu tak často bylo. Ovšem ne každý v Řecku pracuje ve státním sektoru. I když se psalo až o desetině Řeků, přece jen zbývá dalších devět desetin národa, která takové výhody neměla.
Pravdou je, že život v Řecku byl v posledních letech pro mnoho (zdaleka ne pro všechny) lidí pohodlný. Lidé měli práci, stejně tak volný čas, sice školství za moc nestálo, ale zase měli dost peněz na soukromá doučování-frontistiria. Když pořádně nefungovalo zdravotnictví, šli prostě k soukromému lékaři, kterého zaplatili z vlastní kapsy. Posedávali v kavárnách, tavernách, klábosili a měli se dobře. Pokud neměli dost peněz, vzali si úvěr. Banky půjčovaly peníze celkem bez problémů, takže žít na dluh nebylo nic neobvyklého. Státní zaměstnanci měli stálé a jisté příjmy.
(„To je právě ono, co pořád říkáme.“ Jako bych slyšela ozvěnu z Čech. „Řekové si žili na vysoké noze, tak se teď nemohou divit…“)
Zkusme se však vžít do situace, že žijeme v krásné pohádkové zemi. Když nám politická strana začne slibovat výhody a bonusy, stálé platy a zaměstnání, a my jí uvěříme, zvolíme ji. Ta strana pak dokonce své sliby splní (u nás dost dobře nepředstavitelné) a i když celkově celý systém nijak zvlášť nefunguje, máme z čeho žít, platit hypotéku, vzdělávat děti a ještě nám nakonec zbyde na návštěvu kina, restaurace a dovolenou. Tak proč si stěžovat a snažit se to měnit?
Ti rozumnější z nás se možná budou ptát, kde se všechny tyhle peníze berou. Jenže pak vystoupí náš premiér v televizi a řekne nám, že nemáme mít obavy. Naše země je bohatá a my máme dost peněz. Vůbec nic se neděje. A my víme, že naše země bohatá je a tak už se celkem nestaráme o to, kde přesně se ty peníze berou.
Pak začne celý svět hovořit o finanční krizi a ukazovat na nás – líné, rozmazlené občany. My jsme trochu zmatení a ptáme se znova. Uklidníme se však, když v televizi znovu vystoupí premiér a konejší nás, že peněz máme fůru.
A pak, z čistajasna, vystoupí premiér v televizi a oznámí, že peníze nejen nemáme, ale máme takový dluh, že každý z nás, včetně našich nezletilých dětí, dluží milion korun. A od zítřka, milí zlatí, se začne žít jinak. Buď vás vyhodíme z práce nebo snížíme plat o čtvrtinu. Už žádné bonusy a výhody. Teď hned zaplaťte jednu daň a pak ještě další. V supermarketu bude najednou o polovinu dráž a benzín zvedneme o euro. Ještě jsme zapomněli na daň z dopravních prostředků, luxusu. Možná by se dala platit i daň z koupání v moři. Cože? Že máte hypotéku na barák a dcera se vdává? Umírající mamince důchod nepokryje ani pečovatelku ani domov důchodců? Smůla. Smůla….
Tak proč tedy Řekové demonstrují proti evropské půjčce? Chtějí raději zkrachovat?
Řekové demonstrují hlavně proti vládě, která jimi nebyla zvolena (jde o prozatimní vládu technokratů), ale která dělá tak závažná rozhodnutí, jako je půjčka, která ovlivní budoucí generace na dalších čtyřicet let.
Demostrují proti politikům, kteří šetří na obyčejných lidech a nevyřešili zásadní problémy: Kde jsou řecké peníze? Kam zmizely? Kdo je za ně zodpovědný? Jak je možné, že na svobodě jsou lidi, kteří mají na triku milionové daňové úniky a nejrůznější podvody? Proč nezačne vláda nejdříve vytrhávat plevel ve vlastních řadách?
K tomu všemu jsou Řekové hrdí. Raději by byli chudí, ale svobodní, než mít dluhy, které nejsou schopni splácet a být zavázani Evropě, která jim diktuje podmínky. Ne nadarmo vyjádřují pruhy na jejich vlajce slova „Svobodu nebo smrt“.
A ať je to z evropského pohledu jakkoliv nepochopitelné nebo směšné, je dobré se občas zamyslet nad tím, že jednotná Evropa nemusí nutně znamenat jednotné smýšlení a jednotnou mentalitu. A ač Řekové jistě na mnoha místech pochybili a jakkoliv se s jejich názory a smýšlením nemusíme ztotožňovat, mají stále co nabídnout a v mnoha směrech bychom se od nich mohli učit. A kdo z nás je nevinný, ať hodí kamenem…
Dobrý den,
Jasně, že se dají manifestace pochopit i jako protest proti vlastní vládě, ale do Evropy se dostanou povětšinou jen obrázky vypálených obchodů a Merkelové s uniformě SS. Pak je většinový názor Evropanů na Vaše ptotesty asi jiný. Léta jsem si říkal, kde je v Řecku ta ekononomická síla, která udržuje ceny v tavernách na dvojnásobku našich a jestli s tím korespondují i platy Řeků. Ekonomický přínos turistického průmyslu jsem neuměl posoudit, říkal jsem si, čím je to dražší, tím víc dostanou z Němců a Angličanů, tak to asi dělají dobře. Pravda byla trochu jinde. A teď když nelze provést potřebný a v této situaci v Řecku obvyklý krok – devalvaci měny, protože drachma je v nenávratnu, zbývá bohužel jen devalvace platů a cen. Jenže začít se musí tím prvním a donutit vládu a úřady, aby se začalo i ve státním sektoru bude těžké, ale to přesně musí Řekové dokázat. Jinak to zůstane jen na těch nestátních. Myslím, že v tomto směru Vám Němci a spol. v poslední době už trochu pomáhají, ale je to hlavně na Vás. Karel
karel: dobry den a dekuji za nazor. prave kvuli tomu, jak media prezentuji obraz recka, jsem napsala tenhle clanek. neni na mne, abych soudila, co je nebo neni pro recko dobre a co maji rekove udelat. ale chtela jsem jen podat pohled z jine strany. protoze rekove, stejne jako my vsichni, jsou taky jenom lide se svymi kazdodennimi starostmi a radostmi. a soucasna situace trapi vsechny.
Dobry den,najprv chcem pochvalit blog, je uzasny!!!A teraz k tej nenavisti. Predpokladam ze Cesi to vidia podobne ako Slovaci, tak snad mozem.Milujem Grecko a aj ludi v nom, na dovolenku uz nechodime nikam inam 🙂 Clovek dokaze pochopit ze sa ludia buria (jedine co na tom nedokazem pochopit je nicenie majetku, ale tak to sa aj v Grecku tyka par inteligentnych) ale samozrejme ze je jasne, ked mi niekto nieco berie, tak sa budem burit. Je jedno ci som mal vela alebo malo, jednoducho mi niekto berie to, co som mal doteraz… Len, nastal cas, kedy to inak jednoducho nejde. Peniaze sa sami nespravia, a jednoducho nie je mozne aby to fungovalo ako doteraz… Slovensko si na pomoc Grecku muselo zobrat pozicku… Nie je to tak, ze by sme zobrali z vlastneho vrecka. My musime splacat na to, ze niekto doteraz nevedel hospodarit. Mna pobavilo v jednom prispevku o daniach za nehnutelnosti, ze ten, kto ma plat pod 15000 rocne, ma platby znizene skoro na minimum. Neriesim ci tie dane boli spravne alebo neboli, (mimochodom, my mame tiez dane vyrubene podla lokalit, nikto nepozera na to ci je dom/byt stary, alebo novy-luxusny). Pobavilo ma to, ze ten, kto berie menej ako 15000 t.j. 1250/mesiac, pricom vacsina obyvatelstva pracuje ˝ roka pocas sezony cize sa mesacna mzda vysplha na 2500/mesiac prace, je uznany ako socialne slabsi a moze mat mensie dane. Mam vysoku skolu, pracujem v Bratislave (cize nie v nejakom zapadakove) a 1250/mesiac nedosahujem ani z daleka… Nikto mi dane neznizi… Je viac veci, ktore ste sami v blogu spomenuli dane taxikarov, neexistujuce uctenky, neplatenie pokut… To sa netyka LEN statnych uradnikov cize 1/10-tiny obyvatelstva, ale predpokladam, ze vacsiny obyvatelov…Grecko musi prerobit svoju ekonomicku politiku od zakladov, samozrejme ze statni zamestnanci su vzdy na prvom mieste, ale musi sa podla mna zmenit aj myslenie obyvatelov…A preto sa ludia inych krajin stazuju… Nie je to o tom, ze by to bola nejaka hromadna nenavist voci Grekom… Je to len strach, co bude, ked pridu na radu dalsie staty, ktore su na tom podobne ako Grecko, a ked sa Grecko nespamata… Nejde uz len o Grekov, ide o vsetky staty v eurozone…No, rozpisala som sa, snad to nebolo velmi nezrozumitelne :)Inak drzim palce, a snad nam to aj tento rok vyjde a do Grecka znovu zavitame 🙂
Hm, zaujimave, ospravedlnujem sa ale nevzalo mi to znacku pre euro, uvodzovky, a pomlcky…
Přesně tak paní Pavlo! Řeci jsou také jen lidé!!! Pokud brali důchody po svým bližních (což je v ČR mýtus možná fakt) a tito byli třeba už i několik let po smrti a oni to nenahlásili – není to přece jejich chyba, ale chyba státu a jejich systému. Toto a mnohé další Češi kritizují, avšak co kdyby si vešli do svého svědomí a přiznali si, že my, jako národ prvotřídních vychcánků, bychom se zachovali absolutně stejně, pokud bychom měli taky takovou příležitost. Je mi až trapné, že zrovna lidé, z mojí země poukazují na kázeň, pořádek a svědomist! Ze svých malých zkušeností z Řecka si doluji soudit, že management této zemi není opravdu vlastní!!! Ale! Nemůžu říct, že Řeci jsou líní lidé, to opravdu tedy nejsou! Viděla jsem mnohé, kteří celé dny zasvětili a obětovali pouze své práci, žádné flákání se a vysedávání v kavárnách – zkreslený pohled Čechů?! Asi ano! Je to až nepředstavitelné, být celý den v práci v létě, v takovém klimatu!!!!! Velký obdiv! A co, že v zimě někteří nepracují? Nejsou k tomu podmínky a mají jiný režim, který vychází z toho, kde žijí a jak se mohou uživit. A kdyby nic jiného, tak si to po tom létě, co se jediný den nezastavili a mnozí ani 1x nevykoupali v moři, absolutně zaslouží! Nejsou to žádné shnilé pecky, takže z hrušky dolů. Fascinuje mě náš národ, věčných mlátičů papulí, kteří jsou schopní jen kritizovat, ale konat či zkusit pohlédnout na věc i z jiného úhlu, než je jim servírován na stříbrném podnose médii a samozřejmě zkreslen, tak to už ne! Jen žvanit nad zapnutou telkou z pohodlí gauče! A kdo je tady teda omezený lenoch?????! Ráda bych, aby si všichni chytráci vstoupili do svědomí a při nejmenším aspoň zavřely ústa! Tak, jako Řeci jsou lidé, tak stejně jsme i my lidé. A kdo řídí stát – lidé? Bohužel ne, vládnou jim polické starny, které mají všechny tyto neduhy na svědomí. Takže dost KRITIKY SNÁŠENÉ NA HLAVY ŘECKÉHO LIDU, ta patří jiným…Milá Pavli, moc děkuji za zprostředkování, byť i malého pohledu na stav věcí, jaký v Řecku je. A běda českému křupanovi..
My v Česku, máme proti Řeckutu výhodu, že s větším předstihem než Řekové se dovídáme, že je Česko spíš rozkradené, než bohaté i když občas šlohneme něco malého /třeba plnící pero /na přilepšenou v zahraničí.
"Naši" novináři rozšiřují zvěsti o dvoj až trojnásobných starobních důchodech oproti důchodům v ČR. Ale už tyto fašizoidní plátky (které jsou v rukách zahraničních majitelů) opomenou sdělit , že cenová hladina v Řecku je také na dvoj až trojnásobné úrovni proti ČR. Už vůbec nezmiňuji, že evropská technokracie , která je ufinancovatelná v Německu, nemůže být živena ve stejném objemu v turistickém Řecku.Řekové jsou kolébkou evropské a světové kultury a současně i za to jak se jako národ hrdě zachovali v období okupace jim přeji aby se ctí z tohoto vydírání od světových bank vyvázli.
Milá Pájo, byla jsem kdysi jako studentka několik měsíců v řecku v rámci výměnného programu Erasmus. Řecko je jistě krásná země a já se tam ráda na dovolenou vracím, nicméně, a doufám, že tě moje upřímnost neurazí, po celou dobu kterou jsem v Řecku strávila, jsem nějak nepochopila, z čeho tam vlastně lidi žijou. Pracovat moc nepracujou (neustále vysedávají před obchody za židličkách, kouří a pijou frapé) a hlavně pořád stavkujou.. za nepříliš dlouhou dobu co jsem v řecku studovala, stačili stávkovat taxikáři, popeláři, učitelé, studenti a policajti.. proto se současnému stavu moc nedivím. Ale nenávist ani závist v tom rozhodně není, to tě ujišťuju.
LU: tezko se odpovida jednou vetou. diky za komentar. ten problem je strasne slozity na to, aby se dal popsat v jednom clanku nebo komentari.
petra: neni to mytus, opravdu se to stavalo s temi duchody!! ale… proto rikam, ze kdo z cechu by se zachoval jinak? ja se nezastavam reckeho systemu, jen poukazuji na jista klise a snazim se o pohled z druhe strany.
buteo: skoda, ze tu neni audio. smeju se hlasite:)))
thassmil: ja takhle radikalni v tom nazoru nejsem, ale snazm se porozumet obema stranam. moc se mi to nedari:(
mila lauro: ja vim. ja o tom pisu ve svych knizkach. ja jsem dodnes byla velmi kriticka k zemi, kterou kazdy obdivoval, nicmene ted, v jejich tezkych dobach, mam proste potrebu se ji zastat. protoze nikdy neni nic jen cernobile… ja vim, jak to myslis, takze bych te neosocila z nenavisti…. ( i kdyz jista zavist v nas byt musi: jak to ti rekove delaji, ze porad pijou kafe, stavkujou a dari se jim dobre??:)))
Moc jsi mne, Pavlo, potesila. Jsem hrozne moc rada za tenhle tvuj clanek. Minuly tyden jsem se zrovna rozcilovala na diskuzemi ke clankum v mediich… Fakt, kez by si to precetlo vic tech, kteri tak vulgarne a neobjektivne hodnoti reckeho obcana…
Holka " ..tu Vládu si Řekové nezvolili…" , no ono to tak bývá. že když padne z jakéhokoliv důvodu nějaká Vláda, nahradí ji jiná Vláda složená z těch, kteří mají ještě nějakou ochotu vládnout a nebo ji prostě nahradí Vláda úřednická. Teď , za dva měsíce, snad, budou volby, myslíš si, myslí si někdo v Řecku, že si zvolá takové zástupce, kterří nebudou nuceni postupovat úplně stejně, jako tato Vláda/Parlament, nebo zvolit variantu řízenéno banmkrotu a vystoupení z Eurozóny?Chtějí tohle Řekové? Na to je potřeba se ptát, to je to, co je podstatné, a ne to, jak moc , nebo málo jsou Řekové hrdí.Samozřejmě je příjemné brát vysoké platy za málo práce, kdo by je nebral, ale když ty peníze dojdou, hrdě můžu udělat jediné, dát výpověď.A pokud jde o dluhy, jestli je zadlužená země, nebo domácnost, musí prostě svoje dluhy zaplatit, nebo kdo je má teda zaplatit?Ty víš nejlíp, já vůči ničemu Řeckému nenávist necítím, ale mám pocit, že tímhle článkem jsi to nějak podivně zjednodušila:o)
???????
Vsem lidem dobre vule!Chtel bych pouze podat par otazek k zamysleni.Co je vlastne EU?Je opravdu spolecenstvim evropskych narodu?Verite ze Eu je tak naivni a nevedela co se v Recku deje?Nebyl v tom umysl?A proc ne jenom v Recku,proc i Portugal.Italie,Spanelsko,Irsko,Madarsko aj.??Proc stat bez prumyslu byl dotovan aby rusil olivove haje a vinice?Proc CR musi rusit cukrovary?Kde je fura prumyslovych oboru?Komu vyhovuji vytrznosti pri demonstracich?Jak je mozne ze mnohokrat demonstranti chytly vytrzniky kteri meli policejni prukazky?Proc…..nejsem ve forme proto koncim posledni otazkou,je EU opravdu spolecnosti eur. narodu pro jejich blaho a rozvoj????????
Jezdím do Řecka, žila jsem v Řecku několik let, mám mezi Řeky kamarády. Zažila jsem tam dobré i zlé. Ale nepochopím propagandu proti Řekům. Podle mne by všichni, co na Řecko a Řeky plivou špínu, tak by si měli trošku prostudovat dějiny, ne až tak ty starověké, ale ty mladší, které se až tak moc neučí. Pak by možná lidem došlo, proč je mentalita Řeků taková jaká je. Musíme se zamyslet i nad tím, že Řecko je země nejen bohatá, ale také má hlavně strategickou polohu, proto ty války, proto neustálý zájem mocností o tento kout Evropy. A řecká vláda, misto aby hájila zájmy obyvatelstva, hájí zájmy úplně někoho jiného. Je to pro ni totiž výnosné. Řekům bych vytkla jejich všeobecné nevzdělání, podle mého názoru je to ale cílený program. A devastace památek v Aténách? Jen se podívejte na fotografie, které unikly z demostrací – vždyť to byli policisté (nebo jiná složka), kteří v civilu šli s davem. Jako u nás v listopadu student Šmíd – Zifčák. Tihle "demonstranti" jsou při každé demostraci nebo stávce. Normální Řek nebude házet molotovy do neoklasicistních domů. Ten kdyby mohl, tak postřílí osazenstvo parlamentu. Zamysleme se nad tím, co by bylo v České republice, kdyby v roce 1981 vstoupila do EU, aniž by chtěla (někdo na Balkáně přece v EU musel být a tehdy nikdo jiný neexistoval). Kde bychom asi byli my Češi? Jestli by už vůbec naše zem nebyla vytunelovaná a korunovační klenoty v Sotheby? Řekové dostali mnoho výhod, samozřejmě, že se jim nebránili, když jim pomohly k lepšímu. Z Řecka se stala z rozhodnutí EU turistická země, ale která na druhou stranu ztratila prosperující průmysl, musí nakupovat z příkazu v Německu a ve Francii. Mentalitu Řeků, získanou po tisíciletí poroby nelze změnit ze dne na den nějakým EU nařízením. Řek bude vždy Řekem a bude na to narozdíl od jiných národů (možná plivu do vlastních řad) náležitě hrdý. Nic jiného mi nezbývá, než jim držet palce a pomoci jim tím, že tam pojedu a utratím nějakou korunu. A musí Řecko a Řeky mít rád bez ohledu na osobní záležitosti.
Mno my máme také úžasné politiky – zejména někteří z nich se nám snaží naslibovat samá pozitiva a sociální jistoty. A pak zase ti druzí co by z nás naopak nejradši vyždímali všechny peníze na daních, aby je mohli rozhazovat. Můj názor na Řecko a řeky je neutrální jak jen může být. Rozhodně si nemyslím si, že by to byl horší národ než my – možná v některých oblastech lepší a v některých zase třeba horší. Takové to paušalizování nemám rád a ne jen u Řecka. A co se týče diskuzí – kéž by Pájo závist a nenávist čišela jen z těch u článků o Řecku. Vždyť kvůli tomu se na novinkách muselo začít registrovat s celým jménem a bydlištěm – ovšem ani to některé radikální diskutující neodradilo..
Smekám Anně – mluvíš mi z duše!Držím Řecku pěsti a přeji hodně síly a zdaru!!!
díky, Pavlo…vlastně není potřeba příliš rozvíjet ono "díky, Pavlo"… prostě ti děkuju za všechny, kteří "dodnes byli velmi kritičtí k zemi, kterou každy obdivoval, nicméně ted, v jejích těžkých dobach, mají prostě potřebu se jí zastat…". (Jsem nahltaná zprávami ze všech možných řeckých webů, doplněných smutnými hovory se svými řeckými přáteli a bývalými sousedy, naštvaná na slepě opsané novinářské komentáře ze "světového" tisku, unavená z diskuzí s těmi, kdo nechápou, o co opravdu jde a že se to zdaleka netýká jen Řeků… a cítím se poněkud bezmocně, což jsem vždycky nesnášela:-) Dlouho mi nebylo tak smutno… ale – jak napsal Odysseas Elytis – Řecko se skládá z olivy, vinice a korábu, a tyhle tři věci ho vždycky dokáží znovu stvořit…
Zdravím na jih! Jak už jsm tady párkrát psala, strávila jsm v Řecku několik měsíců s nevalným výsledkem. Nicméně v současné situaci také cítím potřebu se Řeků zastávat. Za dobu, co jsem tam byla, na mě zpoza každého rohu koukala korupce. Na něco takového jsem nebyla zvyklá ani z Česka a upřímně mne to šokovalo. Připadá mi to, jako by třeba za půl roku vystoupila česká vláda s tím, že jsme na pokraji bankrotu a svalila veškerou zodpovědnost za tento stav na občany a absolutně ignorovala gigantické rozkrádání státního majetku.Ano, Češi by zřejmě nevyrazili do ulic, ale odjeli by na své chatičky a tam dvacet let klábosili u piva, než by se náhodou něco zvrhlo. Tohle je ale český způsob, v Řecku je rozumnější stávkovat…:-)Doufám, že si to Řekové nějak vyřeší a zbytek Evropy k nim nepřestane jezdit dovolenkovat:-)Pěkný předjarní den přejiZ.
I já děkuji za článeka hlavně za Tvůj přístup. Když se na blogu Lidovek objevil článek s nadpisem, v němž bylo cosi o líných Řecích, bylo mi z toho skoro špatně. Nepochopím tu nenávist i závist vůči Řecku, je to opravdu spojený pocit převládající v Česku. Chyby byly a jsou, u nás taky a jinde taky … Přesně mi sedí závěr Tvého článku. ještě jednou – díky za Tvůj pohled.
Jezdím do Řecka rád a když plánuju zahraniční dovolenou nepřemýšlím o jiné zemi než Krétě.Přestal jsem se zabývat řeckými problémy, protože je to něco co nemůžu ovlivnit. Proto do Řecka budu jezdit dál, dokud po turistech nebudou házet kamením a ceny tam nebudou takové, že si to nebudu moct dovolit. Své problémy si musí vyřešit sami, protože si je sami způsobili. Mrzí mě oba krajní pohledy na věc – zvenčí jako na líné povaleče a zevnitř jako že za problémy může někdo jiný. Nejsem kompetentní, abych posoudil, kde je pravda. Takže přeju všem stranám, aby našly řešení, které bude prosto emocí a povede ke stabilizaci situace. Ale jestli to půjde to opravdu nevím.
Milá Pájo, máš pravdu když připomínáš že momentální vláda nemá žádný mandát – je to vláda přechodná, nebo-li udržovací. Chápu, že se v Řecku bouří proti loutkové vládě eurokratů. A myslím, že tohle dokáže pochopit většina z nás. Otázkou je jaká vláda vzejde z příštích voleb (v dubnu?). Nejsem extra honěná v ekonomii, ale snad by stálo za zvážení vyrovnání dluhů allá Island, návrat k národní měně s tím, že pokud bude v zemi klid, dá se očekávat zvýšené množství turistů – bude to vítaná alternativa pro turisty zvyklé jezdit do Tuniska a Egypta (hlavně rodiny s dětmi). Nebo opravdu všichni Řekové trvají na euru?
vilekula: pravidlo cislo 1-necist diskuze pod clanky na internetovych novinach:)
mod: jasne, slozitych clanku o recku bylo napsano tisice. mozna zjednodusila. chci ale trosku ukazat tu lidstejsi stranku problemu. a kdyz o necem tak dulezitem, jako je tak obrovska pujcka hlasuji radne zvoleni politici, muzes si rvat vlasy, zes je volila, kdyz o tom ale hlasuji politici, ktere nikdo nevolil, pak je to zcela jine. i kdyz by treba vysledek byl stejny.
azin: na to ti bohuzel neumim odpovedet, ale je to dobre tema k zamysleni.
anna: howg!!
mara: presne to je to, co jsem clankem chtela rict. nikdo nejsme dokonali, ale proc najednou takova nenavist vuci recku?
petra: recku vyridim:)
gianulla: a jeste nezapomen na cypris a ouzo:) diky za nazor.
zita: jak jsi rekla, jsou tu dobre i spatne veci. snad se situace vyresi pokud mozno co nejrozumneji.
nuli:ja taky diky a zdravim!!!
zden42: bezva!! do recka urcite jezdi, jedine tak lze recku pomoci.
simka: tezko rict, na cem trvaji rekove. je to hodne rozdilne a nekteri by navrat k drachme uvitali, ovsem jak se zde velmi hlasite rika, znamenalo by to nerizeny krach a tudiz naprosty chaos a tezkou bidu. neodvazuji si vubec spekulovat o takovych otazkach, protoze te celkove situaci tak do hloubky nerozumim. diky za sms!!
Je jedno, jaká je u vesla vláda, jedna to musí začít -naučit se neutrácet víc, než dostane. To jsou jednoduché počty. Jestli mám příjem 10000,- tak nemůžu utratit 20000,-, ne? A čím dřív to pochopí všechny, ne jen řecká, tím později dospějeme tam, kam to jinak spěje – do ….
perfektne vystizeno!!! souhlas jde i na komantar p. Petry, Thassomila a Anny.
Ted jde o to, jak dlouho to, opravdu!!!, samotne Recko – lide zde "prezivaji"- vydrzi.Neni divu, ze ve state, kde je pres 30 000bezdomovcu jen v hlavnim meste, se stale casteji lide shromazduji na namestich vsech mest s tim, ze timhle zpusobem poukazi na svuj nesouhlas . Ve state, kde jeste pred nekolika mesici si lide zili nad prumer je dnes skkoro 30procent tech, kteri ziji na urovni bidy. Neni proto divu, ze lide vsech vekovych kategorii se konecne vzbouzeji a demontruji. Vyjadruji sve nejpravdivejsi city, krici chranic si svoji svobodu. Neni nic neprirozeneho videt i babicky drzic v rujou kameny, kterymi miri proti politickym kancelarim.V posledni dobe se muj facebook zaplnuje jen poilitickymi udalostmi. To, ze Reci chteji opravdu zachranit svoji zemi je i fakt, ze zacinaji premyslet o Recku bez Recka-vytvari spolecnosti a retezce, ktere budou zasobovat kazdy kraj potravinami, sluzbami aj. nechteji nikoho "mezi", chteji si pomoct sami. Davaji prednost malym obchudkum v sousedstvi, nekompromisne zacinaji nakupovat jen stoprocentni recke produkty v (jde-li to) reckych supermarketech. Mam ten pocit, ze nenavist reku k politikum nakonec vyprameni v neco jiste produktivniho. Energie, ktera je spatalana povetsinou na ohavne pokrikovani a vztek, bude jiste dobre premenena . Sluzba za sluzbu -bezplatna, ovoce, zelenina, zakladni potraviny,…..tohle vse od souseda. Ne z dovozu,ne z nemecka, francie, spanelska, chile, zelandu apod. Reci to prece dokazi, !!!!Verim tomu,.ale sami. Musime vystoupit, nic hroznyho se nestane. To, cim nas terorizuji neni ani ze ctvrtiny pravda. Ale to je na dalsi clanek,.Pavli, musis napsat!!!
Protože je to poprvé, co sem něco píšu, chci Vám, především poděkovat za krásný blog. Na Řecku jsme jako rodina závislí a kdysi jsme napoprvé samozřejmě museli na Korfu (kvůli Durrellovic knížkám, jak jinak). Asi chápu, co jste chtěla říct, a k tomu se dá těžko něco dodat, ale vidím, že diskuse už má trošku širší záběr. Takže bych si ještě dovolil přičinit:
1. Pokud jde o ty ceny (dvojnásobek našich a jak to přijde). Pamatuju se, že v r. 2002 jsme utrpěli malý šok, když jsme přijeli a viděli ceny v eurech. Vypadalo to, že všechno šlo najednou brutálně nahoru. V Německu byl při zavedení "Teura" pohyb stejným směrem, ale zdaleka ne o tolik.
2. Ke stejné době, zavedení eura, se vztahují později odhalené statistické fixle, o kterých museli velice vědět nejenom řečtí politici, ale i eurobossové v Komisi.
3. Další moment je 2004, rok olympiády. Na té jsem nebyl, ale pamatuju se (samozřejmě vedle hrdosti, kterou Řekové umějí tak přirozeně prožívat) už i z té doby i na několik kritických názorů (v Řecku i v Čechách), že to nakonec skončí výbuchem výfukem. Opět, zasvěcenci to museli vědět daleko líp.
4. Řecké instituce sosaly kvanta europských dotací, nejvíc právě v souvislosti s olympiádou. Už nevím, kde jsem pak četl něco v tom smyslu, že velká část těchto dotací (ale i jiných příjmů rozpočtu) ve skutečnosti "stojí v nejluxusnějších vilových čtvrtích kolem Athén a kotví u mola v Pireu". Co jsem pak slyšel, něco na tom asi bude.
5. V Řecku jsem byl až na výjimky vždycky na dovolené, takže můžu mít zkreslený pohled. Přesto, když už jsem Řeky viděl po venku pracovat (byli to místní, ne gastarbeitři, kterých se tam lety taky natáhlo dost), tak opravdu makali jak Zorbové. Můj dojem je, že se životní styl, viditelní dědulové u kafe a domina na platiu atd. se u nás často jenom účelově zaměňují za tu tvrzenou lenost (viz ouzo a cypřiše v lyrickém podání pana prezidenta Klause).
6. Stejně tak jsem si vždycky, hned od začátku a zcela spontánně říkal "tady tak něco muset vyřizovat na úřadě, to by byl zážitek". Byl jsem toho naštěstí ušetřen, ale historek jsem taky slyšel dost.
7. Výraz "generace sedmi set euro" jsem slyšel už nevím kdy, ale už je to taky dávno. Obvyklá mzda řadového mladšího zaměstnance v soukromém sektoru. Pak jsem byl taky jednou poučen, že je to blbost, protože ani za těch 700 ve skutečnosti málokdo dělá, že to je jenom statistická báchorka. Skončilo to hádkou, kde jsem se totálně přestal jazykově chytat, tak nevím :-), ale jak to vypadá teď, 700 euro je pro spoustu lidí tak zlatý voči. Nevím – Váš názor ??
8. Vzpomínám, jak jsem se tuhle bavil s kamarádem, který je pečený vařený ve Státech, ale posledních pár let hořekuje nad tím, jak to tam vedou. On totiž říkal v něco v podstatě velmi podobného. Lidem v Americe se vždycky říkalo, že na "to" mají a vždycky budou mít (podmínka, že se musí makat, se tam bere za takovou samozřejmost, že to nikdo ani nezdůrazňuje). Oni by o tom taky sami nikdy nepochybovali. Aź teď …….
Já naprosto nemohu hodnotit většinu odvětví Řeckému průmyslu, úřadu, styl práce dělníků, úředníků, učitelů, o tom si můžu maximálně někde přečíst a věřit tomu, nebo ne:o)Co myslím mohu hodnotit, je úroveň turistického byznysu. Za posledních 5 let nebyl rok, abych nebyla jednou, případně dvakrát někde v Řecku. Viděla jsem v různých letoviscích hotely, které jsou celé ty roky zavřené a chátrají, zřejmě chybí turisti a není se co divit.CK běžně upozorňují, že ubytování v *** hotelích, nebo apartmánech, odpovídá spíš **, zájezdy se ale pohybují běžně v ceně kolem 15 tisíc bez stravy.Mně naprosto nevadí, že ubytování odpovídá holobytu, že v něm není TV a že se počítá s tím, že si budu kupovat toaletní papír.Na druhé straně mi vadí plesnivé koupelny, nefunkční lednička, plynová bomba u sporáku, která je prázdná dvě sezóny po sobě, prkýnko na WC, které vloni kamarád přidrátoval drátkem přivezeným v ČR, a ten drátek je tam pořád, rezavý plot, upadlý na terasu, kde leží celou letní sezónu. Vadí mi, když vysednu vnoci na silnici z autobusu a potmě jdu 200 metrů z kopce do domečku, kde ani není rozsvíceno, aby se dal najít ( nedovedu si představit, že bych ho napoprvé našla).Tohle všechno pro mne, při vší úctě, představuje majitele líného lempla, kterému je jedno, jestli nějaké peníze vydělá nebo ne.Vloni jsem byla 10 dní v hotýlku na Lefkádě. Nově krásně, moderně zrekonstruovaný objekt, pokoje pravda ve většině případů na vylepšení ejště čekaly. Majitelé vlastní krom hotelu například ještě pekárnu, takže každé ráno bylo k snídani 10 druhů čerstvého pečiva. V 6 ráno, když jsem šla plavat, přicházela první pracovní síla, aby všechno vyleštila k snídani a v 8, když se začalo snídat, už byla v objektu alespoň jedna z majitelek. Tenhle zájezd stál necelých 15 tisíc-se snídaní u které se dalo setrvat od 8-10 a pořád bylo co jíst, hotel byl úplně plný, převážně Holanďany, Němci a Angličany, Čechů nás tam bylo 6. Bohužel tohle bylo z 6ti ubytovacích zařízení v Řecku jediné, kterému vzhledem ke *** nebylo co vytknout.Takže chci tím říct, že pokud nějaká země spoléhá pokud jde o příjmy na turistický ruch, a totálně se vykašle na poskytování služeb, nemůže se divit, že jde všechno od 10ti k 5ti :o((
Milá ostrovanko, já bych pouze připodotkla, že současná vláda je naprosto legitimní, protože dostala důvěru řádně zvolených poslanců.Stejně tak všechny nepopulární kroky musí být odsouhlaseny parlamentem.Jinak současné problémy Řecka souvisí, mimo jiné, s velmi špatnou pasivní platební bilancí.To znamená, že daleko víc dovážejí než vyvážejí.A turistický ruch na ty dovozy sám vydělat nedokáže.Jinak Řekům držím palce, aby tu krizi v rámci možností slušně zvládli.A ještě ad řecká hrdost.Trochu mně vadí, že se apeluje na evropskou solidaritu, ale movití Řekové solidaritu s Řeckem tak nějak necítí.Za poslední rok se Řekové stali nejpočetnější skupinou, která nakupuje nemovitosti ve velmi drahém Londýně, ve Švýcarsku….místo aby investovali doma.Jinak na dovolenou do Řecka se velmi těším…a trošičku doufám, že se v hotelech nebudou hemžit čeští a slovenští studenti, ale řečtí…-))
veleknez ratata: diky za nazor!!
mod: ach, ta slavna vila viky:))) na tu nezapomenes do smrti, vid? ta majitelka je lempl linej, to je fakt, stejne jako spousta dalsich reku. anebo ceskych taxikaru a cisniku, kteri zas okradaji turisty… vsude neco.
elvira: oni rekove apeluji hodne na stat a na ty, co rozkradli miliardy, rekla bych, ze vic, nez na evropskou solidaritu. chteji zas produkovat a uzivat recke zbozi. jenze se sem vsecko dovazi lacineji odjinud… zrovna ti miliardari si, myslim, nestezuji, tem tahle situace celkem vyhovuje. az bude drachma, nakoupi si tu v recku za babku.jinak s temi pracovniky v hotelu celkem chapu. mej se hezky.
Nemyslím jen Viky, na Zakynthu to vypadalo úplně obdobně, No sama nejlíp víš, jak většina objektů vypadá:o)No a když si vezmu, co všechno já musím udělat, abych nezbankrotovala a podařilo se mi pronajmout *** (75m2 téměř v centru Prahy) byt na celý měsíc, včetně vytápění a teplé vody, za 13.000, bez služeb za 9 ( což jsou 3 tisíce za 10 dní)…..No a počkej, nepleť do toho okrádání turistů, o tom zatím nebyla řeč:o))o
Hezký den všem a Tobě Pájo díky za krásné počteníčko…nejen dnes. Chtěla bych dodat něco k Azinově reakci. Myslím, že přesně vím, o čem mluví. Občas mrknu na stránky http://www.mustwatch.cz/ a i když dokumenty jsou někdy dlouhé, rozhodně je zhltnu jedním dechem. A ledacos potom člověku "docvakne" Rozhodně menší ztráta času, než sledovat bezduché seriály. A na základě těhle necenzurovaných informacích tvořím soudy, takže řečtí občané z toho u mě vychází mnohonásobně líp než EU se svojí snahou přes vnucené půjčky ovládnout ekonomiku jednotlivých států. Přijde mi to všechno jako záměr.,
Podstatné pro to, abychom si mohli pro sebe dělat nějaké závěry, jsou informace, které nám chybí, napříkladvýše různých daní,sttistika úspěšnosti výběru daní,odhad, kolik lidí vydělává a vůbec neplatí daně z příjmů.Tyto ukazatele jsou poměrně zásadní a asi i důležitější, než fakt, jaký má kdo důchod, nebo kolik v nějakém sektoru vydělává a z jakého důvodu.
Řecko je výborná studie v reálném čase toho co se může stát i Čechům a nééé jen jim.Dobrý den. Jmenuji se Tom. Jsem také jeden z těch hrozně moc zaláskovaných turistů z Čech, kteří přijíždí rok co rok k vám na zelený ostrov Kerkyra a na pár dní v roce si užívá toho sluníčka, moře a nasávám po velkých doušcích té Jónské letní pohody s nezapomenutelnou atmosférou nočního města Kerkyry ,přírody a vůbec okolí. Od první návštěvy tohoto ostrova jsem se začal zajímat o vše, co s tímto krásným místem souvisí. Zejména o to, jak se na takovém ostrůvku žije. A po objevení tohoto blogu před několika málo lety se moje z idealizované představa Jónského ráje razantně změnila. Věřím, že pokud člověk nemá zaměstnání je jeho život na takovém místě poměrně složitý. Zejména pokud v rodině není nikdo,kdo by byl zaměstnán v státní sféře. Ten svým příjmem dokázal pokrýt období, kdy si ostatní členové rodiny nevydělávali. Max. přivýdělek mimosezonních prací. Pak jetu období žní. Kdy se rozjede turismus a se zaměstnáním je to lepší. Lidé potom dělají až do pozdního večera a každá odpracovaná hodina je určitě dobrá.Jsem z těch,kteří Řeky zato v jaké situaci jsou, nezatracují a spíše se snaží pochopit, jak se do takové situace dostali a jestli to bylo vůbec nutné. Jak se tu výše píše. Vláda slibovala a zaměstnanci brali plnými hrstmi. I to by jsem chápal.Když někdo dává proč nebrat. Spíše proč stát rozdával trafiky jak na běžícím pásu, když mu muselo být jasné,že nakonec stejně dojdou penízky. A korunky dojít museli,jelikož stát jako Řecko vlastně bohatým není a nikdy nebylo. Před deseti lety, začátkem června,když jsem poprvé cestoval do Řecka přes Itálii (autobusem) dorazili jsme do přístavu Brindisi. Bylo to tam neskutečné.Tisíce kamionu,autobusu a hlavně automobilů se pralo o místo na dva trajekty,které pluli na druhou stranu středozemního moře k pobřeží Hellas. Loď byla narvaná prasknutí a já z obav že se potopíme nastudoval záchranný řád. V Kerkyře jsem navštívil známou vyhlídku Kanoni,kde co 10 min. přistávalo letadlo jedno za druhým. Všude na terasách plno fotografů lovících ty nej.záběry prolétajících korábu. Ostrov žil neskutečný životem a praskal ve švech. O tři roky později v měsíci srpnu jsem opět podniknul tuto cestu a bylo to o poznání horší. Rok na to opět v červnu jsem podniknul cestu vlastním automobilem se stejnou trasou, jak autobusem. V přístavu byla hrstka dopravců a několiko málo osobních automobilů z jední autobusem. Za další dva roky jsem opět vyrazil autem na Korfu. Tentokráte přes Benátky v červnu a při vylodění na ostrov nás bylo cca. 10 automobilů a tři kamiony. Loni jsem přiletěl poprvé letadlem a auto si pronajal opět v červnu a musím říci, že ostrov oproti tomu co jsem zažil před 10 lety byl v podstatě, co se týče turistů prázdný. Tam kde dříve byly Angličané a utráceli velké peníze se objevily Rumuni či Poláci. Tam kde to žilo nočním životem to skomíralo a vypadalo to na poslední ránu z milosti.Tam kde byly narvané apartmány jen cedule FOR SALE. Jen město Kerkyra po večerech žilo tím svým mravenčením. Chci tím vším jen napsat, že samotné ostrovy krom turismu ,uživí hrozně málo obyvatel. Snad něco málo v zemědělství. Ostrovy jako Korfu jsou jednoznačně závislí na turistice a peněz zní. Bohužel lidé si to asi začali uvědomovat a snažili se to řešit tou nejjednodušší cestou. Zaměstnat se ve státním sektoru, který je sice zkorumpovaný a pravděpodobně nezodpovědný, ale štědrý! A výsledek se za X let dostavil. Bohužel pro Řeky tím nejhorším způsobem. Smutné na tom všem je, že dnes se snaží vláda Řeckého lidu kázat chlebem a solí s nejasným výsledkem pro mladé generace. Vůbec se nedivím, že berou zápalné láhve a zbraně do ruky. Nicméně jim to nebude nic platné.Pravděpodobně Řecko stejně tak jako tak zkrachuje a vrátí se opět do 70-80 let.Mladí opět budou utíkat za velkou louži a vše co bylo vybudováno bude pomalu a jistě chátrat. Jen ti kteří budou chytří využijí toho potenciálu, který se jim naskytne a zachrání sebe a možná i svůj ostrov. A ještě jedno. Řecko je výborná studie v reálném čase toho co se může stát i Čechům a nééé jen jim. Tady se ukazuje, že korupce a laxní neřešení všech podvodu a bůhvíjakých trestních činů v státní sféře, vede k absolutní nesoudnosti situace jak politické tak zejména a hlavně ekonomické. Závěrem snad jedno. Řekové se nemohou zlobit na Němce. Já jsem také přesvědčen v to,že půjčku půjčkou nezaplatíš. Že cesta, kterou se Řekové vydali, je špatná a vrhá je do ekonomické izolace tak i tak. Lepší by byl řízený bankrot. Návrat k vlastní měně. Bolet to bude stejně ,jen o hodně kratší dobu. Hodně štěstí a z hlavou vzpřímenou. A snad k vám opět přijedu utratit ty ,,mééé ušetřené korunky.Budete je potřebovat. Nazdár.
mod: jasne, kdyby vsichni zili jako ty, byl by na svete raj. a to myslim celkem vazne. ale proste lidi jsou lidi. zodpovedni nebo lini nebo takovi ci makovi. s tim nic nenadelas. mimochodem, mrkni na ceny v cechach, kdyz chces nekam jet. mne lidi casto pisou, ze treba 45 eur za studio pro dva s kuchynkou a primo u more je hodne, ale ja kdyz chtela jet v cechach na hory, tak jsem nemohla sehnat na internetu nic pod 60 eur…takze vsecko je relativni. jen v cechach tam dojedes autem nebo vlakem a sem letadlem. ale o tom jsem vlastne mluvit nechtela.
alice: prave. ono ne vsechno je takove, jak to cloveku serviruji media.
[33]mod: souhlasim a bohuzel nelze takhle plosne odpovedet.
balupoborsky: tedy, takhle dlouhe komentare jsem tu na blogu jeste nemela. diky moc za nazory. je to samorejme mnohem komplikovanejsi, nez jak to podavam, ale snazila jsem se smazat par mytu, ktere se u nas porad omilaji dokola. zitra vyjde takova moje sonda v casopisu ekonom, takze tam muzete precist vice.
No…Když jsme v roce 2010 spolu mluvili, tak jsi nám říkala, že místní v létě pracují a v zimě jsou na podpoře a že to tak dělá celé řecko.Nebylo mi jasné, kde na to stát bere. Už to vím.
Holka jak ráj? Pravda, taky mám jednu hypotéku, která mi děsně leze na nervy a na druhou stranu plný invalidní důchod, za 36 odpracovaných let (po letošní valorizaci) 9.200,-Kč, tedy necelých 400 eur, takže kdybychom v roce 93 nezariskovali a nevzali si nesmyslný úvěr na investici, s kterým jsme pak bojovali 10 let, tak by to žádný ráj nebyl, a těch 10 let bylo spíš peklo, než cokoliv jiného.Nakonec ty jsi přece velmi pracovitá a víš nejlíp, jak sebou musíš mrskat, abys udržela čtyřčlennou rodinu nad vodou, a že za tím účelem hledáš celý rok všechny možné aktivity. Jenže tvoje mentalita je česká mentalita:o)Pokud jde o ty ceny, 50 euro za nocleh pro dva je poměrně normální cena. Na té Lefkádě stála noc pro jednoho, u moře, se snídaní cca 30 euro, ale letní pobyt u moře nemůžeš srovnávat se zimním pobytem na horách, kde musí někdo zatopit v kotli, do toho kotle musí nacpat nějaké topivo, někdo musí odhrnout sníh a několikrát denně vytřít:o) Na tohle všechno potřebuješ minimálně jednu pracovní sílu, které je třeba zaplatit nejméně 10 tisíc čistého, takže 15 hrubého ( ale spíš víc). Krom toho, 99.9% horských hotelů účtuje nocleh se snídaní, a snídaně se nikde, kde jsem zatím bydlela, neúčtuje méně než 5 euro na osobu.Takže se určitě snad shodneme na tom, že pronajímat ubytování v letním teple a v zimní zimě je zatracený rozdíl:o)
opas: jejda, nejak nevim podle prezdivky, kdo jsi. ale nevadi. cele recko jiste ne. mozna jsem rekla vetsina korfu. ano, vetsina korfu to tak opravdu dela/la..
mod: mela jsem na mysli tak poctive jako ty. a kdyby vsichni premysleli jako ty, byl by na svete raj. jenze lidi premysleji jinak. kazdopadne tenhle clanek nemel srovnavat hory a plaz a cesko a recko. o tom by se dalo diskutovat dlouhe hodiny. takze az u ginu a prasecku, jo??:)
Jasně, dáme si prášek a bude nám fajn :o))Jinak pokud jde o ostrovy žijící z turistického ruchu ( k 36.) to je asi taky jeden z problémů rozsochatého Řecka, že jiné příjmy, než ty z turistů nejsou. Ale možná je to tak i tím nevylepšováním pronajímaných prostor, kdyby se vylepšovalo a modernizovalo, měly by přes zimu kšechny hobbymarkety a stavební firmy, švadleny, čalouníci, všichni by někde jedli, atd.atd.:o) Jdu si vzít prášek :o))
no tak já na té české mentalitě nějaká zvláštní pozitiva teda nepozoruji.. máme strach o práci, za vydřenou almužnu stěží pokryjeme nájem a ještě si nalháváme jakou svobodou v tomto novodobém otrokářství neoplýváme..jako poslušné stádo dále utahujeme opasky a držíme hubu a krok nebo ze samotného blahobytu končíme svůj život rovnou pod koly rozjetých vlaků a navíc očekáváme, ba přímo vyžadujeme, aby se stejným způsobem chovali i jiní..
Pred lety jsem hledal pro jednoho znameho z Irska ubytovani na nasich horach a zjistil jsem existenci dvojich cen – vysokych pres cestovky a nizkych primo od majitelu. Oboji jsou videt napr. zde: http://chata-direkt.cz
Tak jsem to přečetl celé a není co dodat,asi jen to ,že je to velice podobné situaci které se blížíme my.Státní sektor by velice šetřil ale pouze mimo svoje výplaty.Držím palce ,fandím a doufám ,že ještě bude dobře až se státní sektor" probudí".