Ofélie půjde příští rok už do předškolního stupně povinné docházky. Abychom ji mohli přihlásit, potřebujeme její rodný list (ne, že se vezme ze šuplíku, ale pokaždé je třeba vystavit nový, stejně tak jako oddací list je třeba při každé příležitosti nechat znovu orazítkovat, aby se náhodou občané nenudili a úředníci měli být za co placeni…), očkovací průkaz a…. můj dokument ze všech nejoblíbenější- účet za elektřinu. (Často jsem přemýšlela, zda se zde u žádostí na pas či přijetí do školy požadují účtenky za elektřinu, aby se vědělo, jestli dostatečně přispíváme státu, ale pak mi někdo vysvětlil, že je tam napsaná přesná adresa bydliště, takže vlastně účet za elektřinu je důležitější než občanka. V našem případě je ale elektřina napsaná na Adonisovu babičku, která je 34 let po smrti…).
Snad ještě důležitější v životě občana, který chce v Řecku bydlet, je ovšem jméno otce. Tuto pravdu mi povtrdilo několik osobních zkušeností z poslední doby. Můj dobrý známý Phillip ze Švýcarska, který zde tráví každé léto na lodi, si chtěl zajistit internetové připojení pro svůj laptop. Požádal mě, zda bych ho s ním mohla jít vyřídit. Potřeboval k tomu pas, potvrzení, že má svoji loď trvale v místní marině a …jméno otce. Phillipovi je 67 let a tak byl otázkou na jméno otce značně zaskočen:“Ale…,“ začal koktat, „můj otec už je přes šedesát let po smrti,“ utřel si slzu (nevěděla jsem, zda dojetím nad tragickou smrtí tatínka či nad směšnou a nesmyslnou otázkou. Paní Maria, vzorná pracovnice Vodafonu, se shovívavě usmála a znovu požádala o jméno Phillipova zemřelého otce. Phillip napsal na kus papíru jméno Erwin a žádosti bylo vyhověno.
Stejnou příhodu jsem zažila o měsíc později s Phillipovým rakouským kamarádem Fritzem. Jeho otec ovšem není mrtev, ale Fritz nikdy, alespoň v rodném listu, žádného otce neměl. V tuto chvíli nechápal, jak někoho může zajímat jméno otce kvůli internetovému připojení. Chtěl paní Marii vysvětlovat, že celý život trpí tím, že otce prostě nemá, tak proč mu ještě teď, na stará kolena, tuto nepříjemnou skutečnost připomíná. Zarazila jsem ho zavčas. María jeho lámané německé angličtině stejně nerozuměla a já jsem mu poradila, ať napíše Peter. Prostě bez vyplněné kolonky by Maria nemohla odeslat formulář a Fritz by nemohl surfovat na netu.
Vlastně i Fritz byl nakonec spokojen, že po tolika letech nejistoty jeho neznámý otec má konečně jméno….
Vyprávěla jsem tyhle příhody jednoho větrného odpoledne Adonisovi při několika sklenkách vína. Adonis totiž kdesi objevil prastarý pohled, který psal jeho tatínek svému nejstaršímu synovi, když byl na cestách s maminkou po Anglii a Itálii. Adonis se po téměř 40 letech dojímal nad něžnými řádky svého otce a řekl, že netušil, jak je měl vlastně tatínek rád.
V tu chvíli zazvonil telefon. Nechtěla jsem rušit tu hezkou chvíli, ale nakonec jsem
jej přece jen zvedla. „Ahoj, tady je Spyros z Filharmonie. Prosím tě, potřeboval bych jméno tvého otce, abych tě mohl zapsat do naší knihy členů souboru…,“ ozvalo se na druhém konci. Nevěřila jsem vlastním uším. Tiše jsem oznámila, že můj tatínek se jmenuje Pavel a zamyšleně položila telefon. Teď jen čekám, kdy budou potřebovat jméno tatínka i v klubu Pinguínů….. Otec je tu prostě minimálně stejně důležitý jako účtenka od elektrického vedení…
Účet za elektřinu zde lze nahradit účtem za telefon!Jménootce jsem nikdy nepotřebovala, ale HODNĚ důležité je tady jméno matky za svobodna! (?) :-))
Viz Mod [1] Různé národy spějí k bankrotu různými cestičkami /tedy jmény a učtenkami/
DEH – uctenka za elektrinu Je to tak rozsahle, ze mnoho domu v katastru neni. Tak misto, aby se to resilo, tak se zacaly pouzivat uctenky za elektrinu/DEH. jinymi slovy je to celospolecensky tolerovany jev, nebot legalizace by se dotkla velkeho mnozstvi obcanu. a i kdyby se projektant snazil sebevic a stavba byla sebekvalitnejsi a sebevic skvela po technicky strance, diky jednomu metru ponechanymu na chodnik by nemoh nic jinyho nez: ZBOURAT!
omlouvam se. snazil jsem vysvetlit problem, ale bohuzel to neni schopno pojmout text. asi je moc dlouhy, nevim. tak tento kousek co jsem napsal muzete smazat, rpotoze je to zcela vytrzene z kontextu a nic to nevysvetli…
kuk no vidíš, otec je prostě hlava rodiny a hotovo…těším se na pátek…zdravím z liapádes…edita a spol.
Zdravím Vás všechny, odpovídám na otázku, jak jsme poslali makové buchty do Austrálie : poštou, napřed šla sestra s buchtami v balíku na celnici, tam pobavila všechny přítomné odpovědí na otázku celníka, co je v tom balíku, a pak zaplatila cca 900 Kč, a buchty odcestovaly…. Příhoda se jménem otce a účtem na elektřinu je dobrá … poslední dobou jakoby platilo, že čím větší nesmysl, tím větší má šanci na přežití – a to všude na světě…Hana
Tohle mne docela pobavilo. Matne mi to pripomina misto puvodu, ktera se ve Svycarsku dedi pres otce, tudiz nas synek pochazi z nejake male dediny, kde uz asi 6 generaci z manzelovy rodiny nikdy nebylo:-) Ovsem moc se mi libi, ze si v Recku muzes to jmeno klidne i vymyslet, to by asi ve Svycarech neproslo 🙂 Moc zdravim!
Jo a o uctenkach za elektrinu bych z Anglie mohla taky vypravet, zvlast kdyz se hodne stehuje a musi prokazat bydliste za poslednich pet let 🙂 A Ofelii preji stastny start!!!
:-DD to me pobavilo. Je fakt, ze me nikdy nenapadlo, jak muze byt podobna vec problem! Mimochodem, s uctem za elektrinu (nebo telefon) je to uplne stejne v Chile i ve Francii, jmena rodicu po tobe taky chteji vsude (v Indii je dokonce chteli i u ubytovani v hotelu!!!) a s rodnym listem jakbysmet. Kdyz jsem ve Francii uzavirala registrovane partnerstvi, tak jsem musela v CR predstirat, ze jsem rodny list ztratila, abych mohla Francouzum predlozit rodny list jen nanejvys tri mesice stary. Uz jsem si tedy chtela zacit rikat, jak jsme v Cechach normalni, ale Mod ma pravdu: my mame zase obsesi s jmenem matky za svobodna…
Mod! Jasne jmeno me matky za svobodna bylo sklonovano u obou porodu nasich deti!!!Zajimave je,ze na tchyni se nikdo neptal..a pritom je to tak mila dama s uzasnou rodinnou historii :o)!
Tak ja se pridam, a musim rict, ze rodny list, nejvyse tri mesice stary, je vyzadovan i pro vyrizeni CESKEHO rodneho listu… (tedy v tom pripade, ze mate jenom nejaky cizi a chcete i cesky) jako kdyby se tam ty udaje nekdy menily:-) A ucty za elektriku, telefon, ci bankovni vypisy funguji podobne i v Dansku. Ale je fakt, ze na jmeno otce se me ptali jenom v Recku, jeste to napsali blbe a nikdy to nikomu nevadilo 🙂
byrokratické tahanice jsou ve všech zemích sice jiné, ale skoro vždycky stejně výživné. a Fritz aspoň po letech přišel k tatínkovi, to mě pobavilo 🙂
že byto souviselo nějak s pravoslavným vyznáním? je to blbost, vím, jen jsem si vzpomněl na ruská jména po otci … třeba Vladimír Iljič apod. 😉 to se Tě pak nikdo na jméno otce ptát nemusí
mod: ajo!!
buteo: presne tak…
thanassis: to mas pravdu, ale stejne je zajimave, ze je verohodnejsi ucete elektriny mrtve babicky, nez pravoplatna obcanka s adresou trvaleho bydliste…
edith: a tak to ma byt:)
hana: buchty se sice prodrazily, ale hlavne, ze udelaly stryckovi radost. vyborne!!
hanka: opravdu? to jsem tedy netusila. !!
tereza: jak videt, kazda zeme ma neco…
cheo: to je opravdu zvlastni, ja si nepamatuju, ze by se me na to nekdy nekdo ptal. i kdyz mozna jednou v bance, ale to bylo myslim tajne heslo. mohla jsme klidne rict i prijmeni tchyne.
zita: presne to me na tom fascinuje. ze s rodnym listem se zachazi, jako by se na nem ty udaje kazdou chvilku menily.
dewberry: fritz zabil dve mouchy jednou ranou:))
gomba: daleko od pravdy nebudes. myslim, ze ani ne tak s pravoslavim, jako je to tim, ze tady se opakuji stale stejna jmena. takze nikos kuluris, to je jmeno zcela bezne. pak se rozlisuje: ty jsi nikos od spyrose nebo od panose ci od tasose?? a opravdu, muzi /alespon ti starsi/ maji casto druha jmena po otci, takze napriklad adonis je jeste ioannis…. tedy podobne jako ivan pavlovic…:)
holt jiný kraj jiný mrav! mě zase rozčilujou euroúředníci, který dostanou přidáno o 1500 E/měsíc, krize nekrize, a jejich nesmyslný cestování z Bruselu do Starburku… proti tomu jsou úřtenky za eletkřinu a jméno otce nevinná legrácka.
V Libanonu je to s tim jmenem uplne to stejne. Na letisti u pasove kontroly, v nemocnici, u doktora, proste vsude. Ja jsem tu vedena jako Monika Milan…..A taky jsem to nikdy nechapala ;))
No vidíš, Pájo, Tvůj otec bude třeba slavný i u těch Pinguínů. 😀 Mě se v Řecku (ani na Kypru) na jméno otce skoro nikdo neptal – ale je fakt, že jsem tam vše řešila načerno. :)))
Ja jsem se to pokousel vysvetlit, ale ustrihlo mi to text na pouhy zaver, takze bohuzel to hlavni proc to tak je se neposlalo. reknu to jednoduse bez argumentu a podkladu: uctenky za elektrinu protoze mnoho domu neni v katastru nemovitostii, protoze 1)jsou postaveny na cerno (duvod uzkych ulicek a neexistence chodniku) – odpada povinnost starat se o okoli 2)dokud neni dum viditelne postaven, neplati se dan z nemovitosti.
Priznám sa, už asi mesiac chodím čítať blogy na tejto zaujímavej stránke o živote v Grécku. Úradníckych absurdností je asi v každej krajine dosť, no mňa tento raz veľmi udivilo to, že máte písanú elektrinu na babičku, ktorá už 34 rokov nežije. To mi tiež dosť hovorí o mentalite Grékov. Nechodia babičke po celý čas pred každými voľbami v Grécku volebné lístky? Vôbec by ma to neprekvapilo.Teším sa nna každý nový článok o živote nielen na Korfu,( kde som zatiaľ ešte nebola), ale v Grécku vôbec. A ešte niečo. Pred pár dňami som objavila citácie z jedného vášho blogu aj na slovenskej webovej stránke.
eja: to mas uplnou pravdu. jenze protoze toho nejsou plny noviny, nikdo se nad tim nejak extra nepozastavuje…
monika: monika milan je hezke:)
papaja: to bude asi proto.
thanasis 7: tak co maji lidi ale uvedeno jako bydliste v obcance? me proste neni jasne, proc je dulezitejsi ucet zemrele babicky nez udaj v obcance.
daniela: diky, tak az budes chtit prijet na korfu, rada pomohu. jinak nevim, ktery chytrak mi zkopiroval blog a posila po ceskoslovenskem webu, aspon se mohl zeptat…
Ostrovanko, jak tady občas nabízíš, že „az budes chtit prijet na korfu, rada pomohu“, tak na to si dej pozor. Jednou se u vás na ostrově objeví všichni čtenáři tohoto blogu naráz a budeš mít spoustu starostí :-))Jsem teď na skok v ČR, abych splnil svou občanskou povinnost (volby), ale pak prchám znovu k moři. Tento rok, snad navštívíme i váš úžasný ostrov, tak se docela těším, že na Tebe náhodou narazím a žena si nechá podepsat Tvou knihu 🙂
cayman: nahodou, kdyby prijeli vsichni ctenari, vzroste ekonomika recka o peknou cast procenta, to by bylo prima. a ja sice nebudu stihat, coz je ale lepsi verze, nez si tocit rukou mlynek, coz asi letos, jak to tak vypada, delat budu…
Pájo, myslíš, že to bude letos opravdu slabé? Budu doporučovat na každém kroku teda. Což dělám už teď. :)))
Můj bratr jede na dovolenou do Řecka, ale ne na Korfu. Ovšem Tvoje nová knížka vnadí i naše přátele …A abych napsala i něco k článku . je to přímo fascinující! Jméno otce – jen tak, bez ověření, ale důležité …
papaja: myslim, ze to bude slabe. :(nuli: tak at se tady bratrovi libi a zbytek rodiny posli na korfu!:)
ve jménu otce, amen :-)))))))))
Zajímavá kolonka – jméno otce. Zjistil by někdo, kdybych hlásila pokaždé nějaké jiné jméno? 🙂
Pajo, to se uvidi… Drzim pesti!
Pájo myslím si, že to s tou návštěvností nebude, tak zlé. Minulý rok byla krize a myslím si, že lidi cestovali téměř stejně. I když mě by to sobecky vyhovovalo – pravděpodobně by byli lepší ceny zájezdů:-)
evina: tak tak:)
zradlo do konika: ne, urcite ne.
papaja, mara: ono to je vlastne naopak. kdyz bude hodne malo turistu, pak se slouci letadla a zdrazi letenky a to je vlastne skoda. ale snad se vsecko k lepsimu obrati!!
Yess!!! Totez v Turecku. Ale tam potrebujeme i jmeno matky. Je to legrace.
filipika: tady prave matka neni dulezita, to je na tom zajimave.
Tady v Chorvatsku je to taky tak, do vsech formularu se vyplnuje jmeno otce, matka nikoho nezajima… jmena otcu se obcas uvadeji i na postovnich obalkach, v telefonnich seznamech… Tesne po porodu vzala zdravotni sestra do rukou nejake papiry a pta se me: Jmeno otce? Bez rozmysleni reknu jmeno sveho muze… A ona hned: Jmeno VASEHO otce!! 😀